Pazar 3 Aralık 2023

117 yılda Alman Kurdu Gelişimi

Öğeyi Oyla
(2 oy)

Alman Çoban Köpeğinin mihenk taşı ve günümüzdeki standartının atası olarak Canto von der Wienerau kabul edilmektedir. Canto başta olmak üzere  Quanto von der Wienerau, Mutz von der Pelztierfarm  Alman Çoban Köpeğinin üç temel taşlarından biridir Marko vom Cellerland bu gruba dahil edilmelidir. Canto sadece 4 yıl yaşamış olmasına rağmen, o zaman gerçekten bu günün temellerinin atılmasını sağlamıştır.

Canto von der Wienerau 1

Canto von der Wienerau

1900 lü yıllarda Kaptan von Stephanitz tarafından başlatılan ırkın sorunlarını düzeltme çabaları kısaca bu sorunları sıralarsak, kısa sağrı, dik sağrı, kısa önkollar, zayıf mizaç, açık gözler, kalça displazisi, dik önkol, tespit edilmiştir. Bunların yanısıra hırçın içgüdü ve yüksek kuyruk setleri, büyük boy kulakları, zayıf sırt, düşük omuz, ayrık patiler, cücelik, zayıf sırt, gevşek dirsekler, overbuilt kıç, dirsek displazisi, ince kafaları, ince kemikler, zayıf bilekler eksikliği , eksik dişler, kısa ve uzun kuyrukları, beyazlar, düz kaburga, uzun burun bu  liste uzayıp gidiyor. Bu sorunların düzeltilmesi ile ilgili çalışmalar uzun bir zaman almasına rağmen sonunda  'Canto von der Wienerau' ile gerçek çizgisine ulaştı. O dönemin abartılı köpeklerine göre Canto herkezin takdirini kazandı ve Olağanüstü değilse de simge olarak ileri sürülen bir köpek oldu.  Arzulanan tip olarak bazı insanlar tarafından kabul edildi, çünkü  Canto günümüzün köpeklerinin başlangıcı kabul edilen bir tipteydi. Arka ayak-but açıları belirgindi.

Canto sadece 4 yıl yaşamıştı ama o zaman, gerçekten bugünlerin temellerini atmıştı. O dönemin Başkanı olan Dr Rummel, öncesinde Herman Martin Canto von der Wienerau babası Hein vom Konigsbruch sonrada onun büyük babası Fix zu den Sieben'i standart olarak uygun gördü. Irkın tipini belirlediler ve Canto'nun babasını Siegerde segilediler.
Hein vom Konigsbruch

Hein vom Konigsbruch

 
Canto nun oğlu Quanto von der Wienerau ile yeni tipi dahada güçlendirdiler.  Quanto, Canto yavrusu olarak çok daha iyi bir renkli köpeti, üst kol, daha derin bir göğüs, daha arka açılanma daha iyi bir uzunluk ve düzgün açıları vardı ve o da orantılı bir şekilde gerilmiş bir köpekti. Quanto Sieger sergilendi. Bir kaç kez VA ünvanı aldı. Böylece zamanın SV başkanı Dr Rummel Alman Çoban köpeğinin yeni standartını yaratmış oldu. 
 
 

Quanto von der Wienerau 1

Quanto von der Wienerau 

Canto ve Quanto ile gelen vücut uzunluğu artışı ve genel adım uzunluğu istenilen ve aranan bir değerdi artık. Özellikle ön ve arka açılar ile birlikte uzun adımlar bunda çok etkili oldu. Artık Almanya'da yarışmalarda bu akıcı adımlarla Wienerau bir marka olamuştu ve insanlar bu tip köpekleri istemeye başlamışlardı. 1971 yılında Sieger Show'da Canto VA 1 olduğunda sonraki yıllarda oğlu Quanto'nun da VA olacağı kesinleşmişti. Önemli ölçüde Quanto babasını yansıtıyordu. Canto'nun babasının 'tam aksine' olarak Quanto babasının kopyasıydı.  Yine 1971 VA5 olan Condor ise aynı özellikteydi Canto ile ama o sadece 62 cm di ve köpeklerin boylarının büyültülmesine çalışılıyordu o yıllarda (Bugünün tam tersi bir durum :) Condor v Zollgrenzschutz Haus,  'mükemmel ön ve arka açılanma', 'üstün mizaç' ve 'maksimum mücadeleci içgüdülere sahip bir köpek olmasına rağmen  Dr. Funk tarafından çok küçük olduğu için eleştirildi  o 62 cm idi.

 Condor vom Zollgrenzschutz Haus

 
Canto ve Quanto, Walter ve Herman Martin'in nüfuzunu kullanarak kendilerini iyi sergilediler böylece ve Canto ve Quanto lehine popülasyondaki gen frekansı arttı. 1982 yılında ve yine 1983 yılında Dr. Rummel'in yönettiği Sieger Showda tipik Quanto ve Canto çizgisini taşıyan  'Natan von der Pelztierfarm' VA oldu.
Natan von der Pelztierfarm

Sieger 1981 and 1982 Natan von der Pelztierfarm

 
Sonraki yıllarda Canto ve Quanto lehine Mutz'un etkisini azaltmak için uğraşılmıştır. 

Dingo vom Haus Gero

Sieger 1983 Dingo vom Haus Gero

 

1983 yılında Herman 11 VA ödülü verdi ve VA olan köpeklerin, kan dağılımı, sıralama açısından aşağıdaki gibiydi:


VA1 -   Canto v d Wienerau inbred 2-3. Quanto v d Wienerau 2nd generation dam side
VA2 -   Quanto v d Wienerau linebred  4-3
VA3 -   Quanto and Mutz both at 3 on the sire’s side. This was ‘Natan v d Pelztierfarm’
VA4 -   Canto and Quanto in the 3rd generation on both sides
VA5 -   Quanto 3-4 and Canto on the mother’s side at 3
VA6 -   Quanto 3-4 and Mutz 4
VA7 -   Quanto 4th generation. Mutz 3rd generation
VA8 -   Canto 3-4 on the mother’s side. Quanto 4,5-5  This was Uran v Wildsteiger Land
VA8 -   Canto  in the 2nd generation and Quanto in the 3rd generation
VA9 -   Canto in the 3rd generation. Mutz 4th generation
VA10 - Canto 3-4. Mutz 4th generation.
 
Herman öldükten sonra Peter Messler SV başkanı oldu. Petar Messler ilk Siegerini 1995 yılında yönetti.  Onun son Siegerinde ise 'Yasko vom Farbenspiel' VA oldu. 2002 yılında yaptığı son yarışmaydı bu. Yasko çok iyi ön ve arka açılara sahip çok güzel dengeli bir köpekti.
Yasko vom Farbenspiel

Sieger 2001 2002 Yasko vom Farbenspiel

2003 yılında Eric Orschler tarafından Siegerde VA olarak 'Bax vom der Luisenstrasse' seçimi, güçlü ve sağlam görünümlü, kol ve arka bacakların güçlü, vücudu orantılı, geniş göğüslü  istisnai köpeklerin VA olmasını teşvik etti. Eric Orschler ile birlikte gösteri köpekleri (showline) ile çalışma köpekleri (workingline) arasındaki ayrımın temelide atılmış oldu.
Bax von der Luisenstrasse

2003 Sieger Bax von der Luisenstrasse

2004 ve 2005 yıllarında tekrar hakem olan Eric iki yıl üst üste Larus vom Batu'yu VA1 yapacak. Böylece Alman Çoban köpeğine 2000 li yılların çizgisi oturtulacaktır.  O yıllarda VA2 Hill vom Farbenspiel ve 2005 yılında VA2 Kuantum vom Arminius olmuştur.
Larus vom Batu

2004 2005 Sieger Larus vom Batu

2006 yılında hakem Heinz Scheerer  'Zamp vom Thermodos' Siegerde VA 1  ile ödüllendirildi. Zamp tarzınında 1 yıl daha ilerlemesi sağlandı. Böylece 'Canto von der Wienerau' gibi Zamp ta özel tarzıyla, abartılıda olsa aynı Canto gibi Dünyaya tanıtılıyordu. Zamp'ta yine Canto gibi bir marka oluyor ve insanlar bu tarz köpeklerin peşinden gitmeye başlıyorlardı. Bu tarz çok uzun sürmeyecek ertesi sene Sieger hakemi ve seleksiyon sorumlusu değişecekti. Zamp tarzı dediğimiz köpekler iri güçlü ve kalın kemikli köpeklerdi. Birazda abartılıydılar. Standart boylarının dışında köpeklerdi bunlar.
Zamp vom Thermodos

2006 Sieger Zamp vom Thermodos

Ertesi yıl Hakem Reinhardt Meyer oldu. O Siegerde VA olarak 'Pakros d'Ulmental' ödüllendirdi. Pakros 'Bax vom Luisenstrasse' bir oğluydu. Bu genetik bağlantılı, aşırı uzun kuyruk dahil abartılı özellikleri üzerinde bir konsolidasyon temsil etti. 2007 yılı itibariyle artık yepyeni bir stil ve tip dünyaya tanıtılıyordu. Bu yeni çizgi üzerinde SV ortak karar almış gözüküyordu artık.
Pakros d Ulmental

2007 Sieger Pakros d’Ulmental

Pakros'tan sonraki yıllarda yine SV'ın seleksiyon sorumluluğunu yürüten ve 24 ay üstü Kral sınıfların hakemi olan Reinhardt Meyer, Pakros bir oğlu, 'Vegas du Haut Mansart'ı 2008 ve 2009 yılında VA ile ödüllendiriyor ve bu tarzı ve stili güçlendirilmiş oluyordu. Artık son yılların çizgisi standart boyutlarda 65 cm aynı zamanda dengeli  ama kafa olarak stoplu köpekleri üretimde kullanacaklarınıda Dünya'ya anlatıyorlardı.
 
Vegas du Haut Mansard

Vegas du Haut Mansard

 
2009 yılından bu yana Alman Çoban köpeğinin tarzı aynıdır. Çeşitli varyasyonlar olmuştur 2010 SIEGER 'Ober vom Bad Boll' ve 2011/2012 SIEGER 'Remo vom Fichtenschlag'  tabiri caizse bir karma gen havuzu oluşturulmuş ama kalıp bu dönemde hiç bozulmamış ve Vegas tarzına sadık kalınmıştır. Kinolojik olarak '4 kuşağa' bakmak ve son Siegerlerde bazı VA erkekleri alıp 'kendi soy ve tipi ile ilgili olarak' bir görsel gösteri olarak kullanmak istediğimizde yapılan analizler aşağıdaki sonuçları verdi:

Mutz von der Pelztierfarm

Mutz von der Pelztierfarm

Iliano vom Fichtenschlag

Iliano vom Fichtenschlag - Mutz v d Pelztierfarm soyundan

Mutz'un fotoğrafına baktığımızda ve Iliano karşılaştırdığımızda  Mutz'dan gelen özellikler İliano'daçok az var.
Marko vom Cellerland

Marko vom Cellerland

Marko az bilinen bir köpektir. Ama gerçek orta ölçekli köpektir. Özellikle kaça abartısız ve sağlamdır ve çok güçlü bir mizaca sahiptir. Osiyah renk için bir resesif genlere sahipti.
 
 
Canto von der Wienerau 1

Canto von der Wienerau

Mentos vom Osterberger Land

Mentos vom Osterberger Land – Canto soyundan

 
Hiçbir köpek bugün gerçekten 'Canto von der Wienerau' gibi görünmüyor.
 
Quanto von der Wienerau 1

Quanto von der Wienerau

 
Memphis vom Sollebrunnen

Memphis vom Sollebrunnen – Quanto soyundan

Yuri vom OSTERBERGER Land' 2015 Sieger Showda VA8 ile ödüllendirildi. Canto torunu aşağıdaki fotoğrafta görülmektedir.

Canto von der Wienerau 1

Canto von der Wienerau

Yuri vom Osterberger Land

Yuri vom Osterberger Land- Canto soyundan

Quanto von der Wienerau 1

Quanto von der Wienerau

 
Quoran d Ulmental

Quoran’ d’Ulmental - Quanto soyundan

 
Her ne kadar secere üzerinden 4 kuşak soyağacına bakılsada genellikle erkek gen hatlarına bakılmaktadır. Fakat Lothar Quoll SV'ın son 3 yıldaki seleksiyon sorumlusu ve 24 ay üstü kral sınıfı erkeklerin hakemidir kendisi  onun son 3 seneki raporlarında bu geleneği  kırarak VA köpeklerin anne hattı üzerinde ayrıntıları verdiğini bilmenizi isterim.
 
Benim için temel teşkil eden VA kanları aşağıdaki gibidir;
Quenn vom Loher Weg

Quenn vom Loher Weg

 
Bu anatomik ve karakter olarak çok sevdiğim köpek Quenn büyük olasılıkla  'Ecki von der Wienerau' aracılığıyla annenin kan hattı üzerinden geliyor.
 
 
Ecki von der Wienerau

Ecki von der Wienerau

 
Furbo degli Achei

Furbo degli Achei

 
Quenn’in oğlu Furbo Quenn ile  aynı nitelikleri sergileyen bir erkek olarak VA oldu.
 
Hill vom Farbenspiel

Hill vom Farbenspiel

 
Hill büyük ama güzel bir köpekti dengeli, güçlü mizacı olan abartısız bir köpek olmakla birlikte Remo gibi bir 3. kuşak torunu verebildi.
Remo vom Fichtenschlag
Remo vom Fichtenschlag - Hill'in büyük büyük torunu
 
Pek çok açıdan Quantum genetik olarak doğru bir köpek ve genetik özelliklerini kan hattı olarak yavrularına aktaran kan yoğunluğuna sahip.
Quantum vom Arminius

Quantum vom Arminius

 
Zamp vom Thermodos 1

Zamp vom Thermodos

Zamp, Quantum'un en etkili oğludur. O daha güzel ilkesini özetler. O,  yürüyüşü güzel, hareketli köpekti. Güzel hatları vardı. Çok güçlüydü ve iyi alt çizgi, kalın kemik yapısı, uzun sağrısı vardı. Bu özellikleri onu büyük bir şovmen yaptı.
Ober vom Bad Boll

Ober vom Bad Boll

 
Quantum diğer etkili torunu, Ober vom Bad Boll'dur. Mükemmel bir mizaçı olan Ober genetik olarakta anne kan hattı sağlam bir VA dır.
 
 
Vegas du Haut Mansard

Vegas du Haut Mansard

 
Vegas uzun zaman aranan stili yansıtıyordu. Ancak, diğer üç köpeğin aksine o daha inandırıcı tipe ve karaktere sahipti. Doğrudan baba hattını yansıtıyordu. Bu hat seçilmiş ve SV içinde üst düzey yetkililere bir stil oluşturmuştu. Bu genetik frekansı ve konsolidasyon ilerletmek Alman Çoban köpeği açısından bence devrimdir. Vegas onun Baba hattının önceden güçlü tüm özelliklerini almıştır.
 
Tabi bunun yanı sıra güçlü yakın akraba çiftleşmelerinden dolayı zayıf dizler, yumuşak kulaklar ve bir kaç diğer soruna rağmen genetik yoğunlaşmasında önemli rol aldı. En önemli özelliği ise 65 cm lık boyutuyla tekrar Alman Çoban Köpeklerinin standartı yakalaması için istikrar abidesi görülmesi idi.
 
Vegas'ın baba hattı, odak ve kararlılık
anlamında kinolojik olarak 4 nesil fotoğrafları ile anlaşılabilir.
 

Pakros d Ulmental

Vegas’ babası Pakros d’Ulmental

 • Strong head
 • Very good ears
 • Withers not pronounced
 • Pronounced downward bend to the lumbar spine
 • Long but steep croup
 • Slightly deep chest to foreleg ratio
 • Very good forehand angulation
 • Overangulated hindquarters
 • Low hip and knee position 
Bax vom Luisenstrasse 1

Vegas’ın büyükbabası Bax vom Luisenstrasse

 • Strong head
 • Very good ears
 • Level withers
 • Pronounced downward bend to the lumbar spine
 • Long but steep croup
 • Slightly deep chest to foreleg ratio
 • Very good forehand angulation
 • Overangulated hindquarters
 • Low hip and knee position 
Odin vom Hirschel

Vegas’ın büyük, büyük, dedesi Odin vom Hirschel

 • Strong head
 • Good ears – rolled tip
 • Level withers
 • Pronounced downward bend to the lumbar spine
 • Long but steep croup
 • Slightly deep chest to foreleg ratio
 • Very good forehand angulation
 • Overangulated hindquarters
 • Low hip and knee position 
Nero vom Hirschel

Vegas’ın büyük, büyük, büyük dedesi Nero vom Hirschel

 • Strong head
 • Very good ears
 • Good withers
 • Downward bend to the lumbar spine
 • Slightly short slightly steep croup
 • Very good chest to foreleg ratio
 • Very good forehand angulation
 • Very good hind angulation
 • Low hip and knee position
 
Yukarıdaki ilk köpeklerde - Quenn, Hill, Kuantum, Zamp ve Vegas Aşağıdaki köpekler ise, yine bunlara olan etkisini anlamamız açısından 'Zamb von der Wienerau', 'Jeck vom Noricum', 'Odin von Tannenmeise' dir. Günümüzün üzerinde bazı etkileri, sadece  'Canto von der Wienerau' olarak değil, bugünkü VA köpeklere bakarak anlaşılmalıdır.
 Zamb von der Wienerau

Zamb von der Wienerau

 • Strong head
 • Very good ears
 • High long pronounced withers
 • Straight clean backline
 • Slightly short slightly steep croup
 • Very good chest to foreleg ratio
 • Very good forehand angulation
 • Very good hind angulation
 • High hip and knee position
 • Good tail length
Jeck vom Noricum

Jeck vom Noricum

 • Strong head
 • Not so good ears
 • Withers not pronounced
 • Peak to the back
 • Pronounced downward bend to the lumbar spine
 • Long but slightly steep croup
 • Very good chest to foreleg ratio
 • Very good forehand angulation
 • Overlong upper thigh
 • Low hip and knee position
 • Long tail
 • Stepping close behind
Odin von Tanenmeise

Odin von Tanenmeise

 • Strong head
 • Very good ears
 • Withers not pronounced
 • Slight peak to the back
 • Pronounced downward bend to the lumbar spine
 • Long but slightly steep croup
 • Very good chest to foreleg ratio
 • Very good forehand angulation
 • Overlong upper thigh
 • Low hip and knee position
 
Bu yıl Dünya Şampiyonasında 12 köpek VA yapılmıştır, bunların yarısı yani 6 köpeğin ilk 3 kuşakları içinde Vegas du Haut Mansartın çizgileri vardır.
 

Yansımalar ve Görsellik
Zamb von der Wienerau

German Sieger 1992 Zamb von der Wienerau

 
Zamb o güne kadar yetiştirilen en iyi erkek olmak üzere Walter tarafından kabul edildi, onun inandığı, yeni çağdaş  standart bir çizgiye ulaşıldı.
 
 • Dry and firm
 • Strong head
 • Very good ears
 • High long pronounced withers
 • Straight clean backline
 • Slightly short slightly steep croup
 • Very good chest to foreleg ratio
 • Very good forehand angulation
 • Very good hind angulation
 • High hip and knee position
Vanta von der Wienerau

German Siegerin 1992 Vanta von der Wienerau

 
Üretici Walter'in istediği çizgi özellikle bir baba olarak yani damızlık olarak Zamb iken, dişiler arasındada VA olarak VANTA'yı öne çıkardı. Vanta onun için bir çalışma köpeği ile bir gösteri köpeği arasında mükemmel bir denge oluşturdu.
 • Strong head
 • Very good ears
 • High long pronounced withers
 • Slight downward bend to the lumbar spine
 • Very good croup
 • Very good chest to foreleg ratio
 • Very good forehand angulation
 • Slightly long upper thigh with slightly long lower thigh
 • Low hip and knee position
Ballack von der Brucknerallee

German Sieger 2015 Ballack von der Brucknerallee

 • Very strong head
 • Very good ears
 • Level withers
 • Straight clean slightly sloping backline
 • Very good length but steep croup
 • Very good forehand angulation
 • Deep hind angulation
 • Slightly low hip and knee position
Cristal di Casa Massarelli

German Siegerin 2015 Cristal di Casa Massarelli

 • Strong head
 • Very good ears
 • High long pronounced withers
 • Straight clean stretched significantly sloping backline
 • Very good croup
 • Long steep upperarm
 • Extreme hind angulation
 • Very low hip and knee position
Halen Canto'nun hemofoli hastası olduğu için öldüğü ve o dönemden gelen (70 li yıllar) yavrularının genetik aktarımlarının olduğu bilinmektedir. Her ne kadar Walter Canto'nun darbeye dayalı iç kanamadan öldüğünü söylesede günümüze kadar bu hastalık sirayet etmiştir.
Canto vom Arminius

1978 Sieger Canto vom Arminius

Artan gen frekansı: Bugün Alman Çoban Köpeğinin mevcut genleri değişmedi 1900 yılında varolan aynı genlerin belirli seçimi ve hattın özellikle Almanya'daki köpeklerin, gen sıklığı ve gen ıslahı [nadir mutasyonları hariç] kombinasyonlarla bağlantılı olarak belirli özelliklerini desteklemek için değişti. Bu sadece değişen fenotipe yansır.
 
 
Stil: Bu   köpekler mühendislik ilkelerine dayalı, bilimsel olarak kanıtlanmış gerçekler üzerine inşa edilmiştir. En önemlisi iskelet sistemidir. Optimum oranlarda,  hareketilik ve dayanıklılık iskelet sistemi sayesinde oluşur. Tüy rengi, tüy uzunluğu, göz rengi, kulak büyüklüğü ve eni, mizaç, mücadeleci içgüdüsü, kuyruk uzunluğu, hatta kafatası büyüklüğü ve oranlar gibi kişisel tercihlerine açıktır. Bunun yanında kompakt, alt ve üst çizgileri doğru, ön ve arka açıları çok iyi olması, göğüs, stop ve sağrının standartlarında olması gerekmektedir. Ön adımları koşu esnasında burun hizasını geçmemelidir.
 
 
 Bu iki farklı stil ve tipten Hangisi size uygun ?
6922483 orig
5816835 orig
 
 
 
  Yada uzun tüylü veya iş köpeğimi size uygun ?
2594100
 
 
 
5929907 orig
 
 
 
9930622 orig