Pazar 3 Aralık 2023

Sık Sorulan Sorular Çok Önemli

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Alacağımız yavrunun, belirtilen anne babaların yavruları olduğuna nasıl emin olabiliriz ?

En önemlisi bir üreticinin yavrusuna secere, onun beyan ettiği yavru sayısı ve yine beyan ettiği anne babaya göre çıkar. SV klübu kaç yavru olmuşsa isimlerine göre üreticisine chipleri yollar. Diyelim ki aldığınız yavru yarışmalara giriyor seceresi belli, üreticisi belli 12-14 aylıkken Almanya’ya yolladık. Eğitim almadan önce DNA testi yapılıyor Almanya’da ve o anne ve babanın yavruları olduğu belgeleniyor ve seceresine DNA Geprüft olarak işleniyor. Bu testi Türkiye’de yaptırmak isterseniz Alman Çoban köpeği Irk ve Spor Derneğine başvuruyorsunuz köpeğinizden DNA için kan örneği alınıp, alınan bu örnek Almanyadan gelen DNA kitiyle Almanyaya yollanıyor. Sonrada seceresine işleniyor. Hele hele Dünya şampiyonu bir babayla köpeğinizi çiftleştirip yavru almış iseniz zaten o yavrularla amacınız, görünüş ve zeka garantisinin yanı sıra dünya şampiyonasında derece alabilmek olacaktır. Hal böyleyken hiç bir üretici 1800-2000 euro için bu riske kendini sokmaz. Türkiye'de 50 -100 köpekle üretim yapanlarda durum farklı olabilir :) Almanya’da en fazla 4-5 köpekle üretim yapılmakta ve sonuçları da ona göre fevkalade olmakta.

Köpek kulübesi nasıl olmalı?

Aşağıda resmini gördüğünüz klübe benim 11 yıldır kullandığım ve halen hiç bozulmamış olan klubelerimin çizimidir. Burada önemli olan çatısının olması dır. Köpeğiniz üzerine çıkarak keyifle yatabilmelidir. Tabınında küçük hava delikleri olursa yaz kış yıkadığınız zaman su tahliyesi kolay olmalı çatı düz olduğu için üzerinde yağmur tahliye fitilleri olmalıdır. Unutmayın klube ne kadar küçük olursa köpeğniz içinde nefesiyle o kadar daha fazla ısınabilecek ve klübesi onun için yatma yeri olacaktır. Aksi halde büyük bir kulübeyi nefesi ile ısıtamayacağı için köpeğiniz kulübeye girmeyecektir.

ideal köpek kulübesi

Köpeğimin kulakları düştü, bir daha dikilir mi ?

Unutmayın köpeğiniz 4-6 aylar arasında yavru dişlerini dökecek ve bu dönemde köpeğinizde durgunluk ve ateş ile beraber ağrı da olacaktır bu dönemde önceden dikilen kulakların düşmesi çok normaldır.

Köpeğimin Aşıları ne zaman yapılmalı ?

Veteriner hekiminize danışarak, ilk önce 1. Karma 21 gün sonra 2. Karma ve 21 gün sonrada kuduz aşısıyla aşılamayı bitireceğiniz gibi arada bortetella aşısını da yaptırabilirsiniz. Yavru köpeğinizin aşılaması bittikten sonra her yıl bir defa karma ve kuduz aşını yaptırmanız gerekmektedir.

Dış ve iç parazitlerden köpeğimi nasıl koruyabilirim ?

3 ayda bir düzenli olarak içireceğiniz iç parazit tabletleri hem sizi hem de köpeğiniz iç parazitlerden koruyacaktır. Yaz aylarında ise dış parazit için enseye damlatılan ilaçlar köpeğinizi 1 ay boyunca bit, kene, pire gibi dış parazitlerden koruyacaktır.

Beslenmede nelere dikkat etmeliyim ?

Köpeğimiz için en mantıklı beslenme yöntemi kuru mama olacaktır. Böylece hem dışkısı katı hem de köpeğimizde koku sorunu olmayacaktır. Haftada 1 gün yumurta sarısı ve yine haftada bir gün süzme yoğurt Almanların bana önerdiği beslenme bilgileridir. Her gün bir havuç veya elma vermenizi de yine Alman üreticiler tavsiye etmektedir.

Köpeğimin arka ayakları tuhaf, görenler bu köpek sakat mı diye soruyor ?

Alman Çoban Köpeklerinde anatomik olarak arka ayaklar yere biraz daha basık olmaktadır. 23 derecelik sağrısının olması ve sağrıya paralel arka sol ve sağ bacaklardaki kaval kemiğinin 105 derece olması ideal olandır. Bu durumda köpeğiniz en akıcı adımlarla 45 derecelik açılarla 5 mil çok az enerji harcayarak tırıs koşusu yapabilecektir. Bu görüntü normaldir. Köpeğiniz 12 aylıkken çektireceğiniz röntgen ile bu durumu daha sağlıklı bir şekilde anlayabilir. İleride başka sorunların olmaması için gerekli çözümleri veterinerinizle halledebilirsiniz.

Köpeğimin Eğitimi nasıl olmalıdır ?

Bu soruyu cevaplamak Türkiye için çok zor ve üzücü. Köpeklerimiz eğitim aldıktan sonra BH ve IPO sınavlarına girmeliler ve eğitildiklerinin garantisi bu sınavları geçmeleri olmalıdır. Türkiye'de üretim ve eğitim yapanlar ve çiftlikler nedense yarışmalara giren köpeklerinin Almanya'da eğittirmekte, müşterilerinin köpeklerini de kendi kadrolarındaki eğitmenlere eğittirip sınava sokmamaktadırar.