Pazar 3 Aralık 2023

IPO (Schutzhund) Standartları

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Alman kurdu

IPO

Schutzhund, koruma köpeği anlamına gelen Almanca bir kelimedir.

Schutzhund, aynı zamanda Alman Çoban Kopeginin üreme ve davranış uygunluğu test etmek icin geliştirilmiş özel bir sınavdir.

Zaman içerisinde, Alman Çoban Köpekleri ve eğitmenlerinin katıldığı uluslararası bir spora dönüşmüştür. 

Schutzhund testine tabi tutulmak uzere eğitilen köpekler, genellikle calısma ortmamında kullanılır (polis kopeği, iz sürme, kişisel koruma vs.)

Bu köpeklerde eğitimin zorluğunu kaldıracak dinçlik ve yetenek aranır.

Eğitiminden sonra kopekler Shutzhund testine tabi tutulur.

Shutzhund testi sonucunda verilen lisansta, kopegin yeteneklerindeki istikrarı ve geldiği ırkın değeri ispatlanır.

Shutzhund Aşamaları ve Puantajları Hakkında Kısa Bilgiler.

Sch H 1 (Başlangıç)

BÖLÜM 1  İztakip (100 puan)

400-500 ayak(adım) uzunluğunda,kokunun 20 dakika sindiği bir izde sahibi tarafından ,bırakılmış ipuçlarını aramak.

 
BÖLÜM 2  İtaat (100 puan)

1- Kayışla yürüme (15 puan)

2- Kayışsız yürüme (15 puan)

3- Yürürken oturma (10 puan)

4- Yürürken komutla yat (10 puan)

5- Düz alanda bulup getirme (10 puan)

6- 1 metre yüksekliğinde 1,5 metre genişliğinde bir engelden bir objeyi bulup getirme (20 puan)

7- İleri git ve yat(10 puan) 8- Dikkat dağıtıcıların bulunduğu bir ortamda'yat' (10 puan)

BÖLÜM 3  Koruma ( 100 puan)

1- Durdur ve havla (5 puan)

2- Sahibe saldırı durumu (30 puan)

3- İzle ve durdur (cesaret testi) (55 puan)

4- Savaş güdüsü (cesaret ve sertlik) (10 puan)


Sch H 2 (Orta Derece)

BÖLÜM 1  İztakip (100 puan)


600-700 ayak(adım) uzunluğunda,kokunun 30 dakika sindiği bir izde bir yabancı tarafından bırakılmış tarafından bırakılmış ipuçlarını aramak.

BÖLÜM 2  İtaat (100 puan)

1- Kayışla yürü (10 puan)

2- Kayışsız yürü (15 puan)

3- Yürürken otur (5 puan)

4- Yürürken komutla yat (10 puan)

5- 1 kilogram bir halteri düz alanda getirme(10 puan)

6- 1 metre yüksekliğinde 1,5 metre genişliğinde bir engelden bir 650 gram ağırlığındakı dambılı   bulup getirme (15 puan)

7- 1.8 (5ft 11 inches) metre 1.3 metre (51 inches) eninde ölçülü duvar üzerinden atlama ve atılan  dambılı   getirme  (15 puan)

8- İleri git ve yat(10 puan)

9- Dikkat dağıtanların olduğu ortamda 'yat' (10 puan)

BÖLÜM 3  Koruma (100 puan)

1- Yardımcıyı arama (5 puan)

2- Durdur ve havla ( 5 +5=10 puan)

3- Kaçış durumu ve savunma (10+30 puan)

4- Refakat etme (5 puan)

5- Süpriz saldırı,cesaret testi ve savaşma güdüsü(40 puan)

  • Sürpriz atak ve cesaret testi (30 puan)  
  • Savaşma güdüsü (cesaret ve sertlik) (10 puan)

Sch H 3 (Ustalık Seviyesi)

BÖLÜM 1  İztakip (100 puan)

1200-1400 ayak(adım) uzunluğunda,kokunun  50dakika sindiği bir izde bir yabancı tarafından bırakılmış ipuçlarını aramak.

BÖLÜM 2  İtaat (100 puan)

1- Tasmasız yürüme (10 puan)

2- Yürürken otur ( 5 puan)

3- Koşarken  komutla 'yat' (10 puan)

4- Yürürken dur -bekle  (5 puan)

5- Koşarken dur-bekle (10 puan)

6- 2 kilogram bir halteri düz alanda getirme (10 puan)

7- 1 metre yüksekliğinde 1,5 metre genişliğinde bir engelden bir 650 gramlık  dambılı  bulup getirme (15 puan)

8-  1.8 (5ft 11 inches) metre 1.3 metre (51 inches) eninde ölçülü duvar üzerinden atlama ve dambılı getirme (15 puan)

9-  'Yat' ile dışarı çıkma (10 puan )

10- Dikkat dağıtanların olduğu ortamda 'Yat'. 10 (puan)

BÖLÜM 3  Koruma (100 puan)

1- Yardımcıyı arama (5 puan)

2- Durdur ve havla (5+5,10 puan )

3- Kaçış durumu  ve savunma (kaçış 10, savunma 20 puan)

4- Saldır, cesaret tesri ve yeniden saldır (10+10+20=40puan)

5- Savaşma güdüsü (cesaret ve sertlik) (10 puan)

Puanlama 

Raiting 0 - 35

Kabul edilemez 36 - 69

Yetersiz 70 - 79

Tatmin edici 80 - 89

İyi (G) 90 - 95

Çok İyi (Sg) 96 - 100

Mükemmel (V)

Alman kurdu

SCHUTZHUND 1 (SchH1) / VPG 1 / IPO 1
Köpekler en az 18 aylık olmuş olmalıdırlar ve sağlık ve kimlik kontrolü yapılır.Aşılarının tamam olması zorunludur.Sınav esnasında ve sınav gününde köpeğin oluşturabileceği her türlü olumsuzluklardan köpek sahibi sorumludur.

İZ-Sürme(Bölüm A-Faehrte)

Çıkış noktası bir levha ile belirtilir.Çıkış noktasında bir süre(10-15 saniye)beklendikten sonra iz normal adımlarla yürünür.Şekil olarak I_I veya sandalya şekli olabilir.

Çıkış noktasından itibaren 300 adımlık izde ,iki eşya iz üstüne bırakılır son eşya izin bitiş noktasına bırakılır eşyaların ebatı 10cm uzunluğunda 3cm genişliğinde ve 1cm kalınlığında tekstil, deri veya ahşap malzemelerden olmak zorundadır, renk olarak zemin renginden çok farklılık göstermemelidir.,iki 90 derece köşe izin U veya sandalya şeklini oluştumalıdır. Iz köpek sahibi tarafından uygulanır ve 20 dakikika bekletilmek zorunludur. Köpeksahibi çıkış noktasına gelmeden önce hakeme köpeğin ismini ve kendi ismini söyleyerek kaydını yapar. köpek çıkış noktasından izi takibe alır ve 10m'lik kayışta iz sürmeye başlar.sahibi 10m,lik mesafeye ulaşıncaya kadar bekler ve sonrasında 10m lik mesafeyi koruyarak köpeğini takip eder ve hiç bir şekilde olumlu veya olumsuz müdahele yasaktır. Köpek sakin istekli bir şekilde izi takip etmelidir.

Eşyaların bir tanesi birinci veya ikinci doğruların ortalarına koyulabilir ancak bunu daha önce hakeme bildermek zorunludur.ikinci eşya üçüncü doğrunun sonuna yani izin sonuna koymak zorunludur. Köpek ilk eşya ya geldiğinde kendiliğinden eşyayı işaret etmek zorundadır.Bunu oturarak ,ayakta veya yatarak yapabilir ancak nasıl işaret edeceğini yine hakeme önceden bildermek zorundadır.Köpek eşyayı işaret edince sahibi köpeğin yanına gelir ve bulunan eşyayı havaya kaldırarak hakeme gösterir. Daha sonra komut üzerine köpek iz takibini sürdürür. Iz bitiminde son eşyayı bulunca aynı işlem tekrarlanır ve iz sürme hakeme bulunan eşyalar gösterilerek tamamlanmış olur.Hakem değerlendirmesini yapar ve puanını açıklar.

Puanlama: iz sürme 80 puan iki eşya bulması 20 puan .

Toplam alınabilecek en yüksek puan 100 puandır.

En az %70 yani 70 puan almak zorundadır.

İTAAT(Bölüm B)
Çıkış noktasından en az 50 adım ileriye doğru tasmasız yürüyüş gösterilir,köpek istekli ve sahibine konsantre olarak canlı bir şekilde sol diz hızasında yürümelidir,sonra ters dönüşgösterir geldiği yöne doğru 10 adım normal yürüyüş gösterir ve hemen sonra en az 10 en fazla 15
adım hızlı yürüyüş hemen arkasından kesintisiz en az 10 en fazla 15 yavaş yürüyüş gösterir ve normal yürüyüşle devam eder 10 adım sonra sağ veya sola dönüş gösterir ,15 adım sonra tekrar sağa veya sola dönüş gösterir ve 20 adım sonra tekrar ters dönüş gösterir ve 10 adım sonra sahibi durur aynı anda köpek komutsuz sahibinin sol tarafında oturmak durumundadır.10 adım normal yürüyüş sonrası sol veya sağ dönüş yaptıktan sonra grup içine girer en az birer kez kişilerin etrafından sağ ve sol dönüş göstermelidir (8 çizmelidir )ve bir kez grup içinde oturmalıdır. Daha sonra çıkış noktasından başlayarak en az 15 adım normal yürüyüş yaptıktan sonra otur komutu vererek köpek otur bekle pozisyonunda beklerken sahibi 30 adım ileriye gider ve köpeğine doğru döner bekler, hakem işareti verince tekrar köpeğinin yanına gelir köpeğiyle birlikte 10adım daha normal yürüyüş yaptıktan sonra köpeğine yat komutunu verir ve durmadan duraksamadan 30 adım ileriye gider ve köpeğine doğru döner bekler, hakem işaret verince köpeğini ismiyle veya komut ile yanına cağırır,köpek hızlı ve istekli bir şekilde sahibinin önünde durur ve otur pozisyonunda bekler,sahibinin komutu üzerine köpek sahibinin sol tarafına geçer ve oturur.
Bir sonraki aşama aport yani sahibine yerden  650g lık engel üzerinden 650 g lık bir dambel getirmek zorundadır.Sahibi ilk önce 650g lık dambeli 15-20 m ileriye doğru atar köpek sol tarafında oturarak bekler pozisyonundadır,komut üzerine hızlı şekilde dambeli yerden alır ve sahibine getirir önünde oturur ve ağzındaki dambeli yere bırakmadan sahibinin almasını bekler.sahibi dambeli aldıktan sonra komut ile tekrar sahibinin sol tarafına geçer ve oturur.Aynı işlem 1m engelde ve 1.80m engelde uygulandıktan sonra köpeğiyle birlikte çıkış noktasına doğru gider buarada ikinci köpek yat bekle komutundan alınır ve oda çıkış noktasına doğru gelirken , ilk köpek ileri komutu ile birlikte en az 30 adım ileriye koşarak gitmek zorundadır ve yat komutu verilince köpek sahibine doğru dönerek yatar. Sahibi köpeğinin yanına gider yat pozisyonundan otur pozisyonuna alır ve itaat bolümünü tamamlamak üzere köpeğini hakemin belirlediği yere yat bekle komutu ile yatırır en az otuz adım uzaklaşır ve ikinci köpek itaat bölümünü tamamlayana kadar köpeği yat komutunda iken en az 30 adım ilerde sırtı köpeğine dönük şekilde beklemek zorundadır .

Daha sonra her iki köpek sahibi köpekleriyle birlikte itaat bölümünü tamamladıklarını hakeme bildirirler.
Hakem her iki Köpek için değerlendirmesini yapar bu arada sahipleri ve köpekler hakemin yanından ayrılmamalıdırlar.

Toplam 100 puan en az %70 yani 70 puan almak durumundadır.


KORUMA (Bölüm C)
Koruma sınavı için gerekli olan 6 adet gizlenme noktalarının orta çizgisini takiben Köpek ve sahibi yerlerini alırlar.Köpek ileri komutu üzerine beşinci gizlenme noktasına koşarak yönelir ,gizlenme noktasını taradıktan sonra sahibi köpeği çağırır ,köpek yanına
gelince sahibi ikinci ileri komutu ile hemen altıncı gizlenme noktasına yönlendirir, köpek hızını kesmeden  ,aynı komutlar üzerine altıncı gizlenme noktasına ulaşır.Burada (Helfer- Yardımcı)beklemektedir.Köpek buraya ulaştığı zaman canlı bir şekilde havlayarak yardımcıyı bulduğunu sahibine bildirir.Buarada sahibi köpek dördüncü noktaya ulaşıncaya kadar yürür ve köpek havlamaya başlayınca hakemin işareti gelinceye kadar olduğu yerde beklemek zorundadır. Köpek havlamaya devam etmeli ve yardımcının yanından kesinlikle ayrılmamalıdır,sahibi köpeğin 5 adım yanına kadar yaklaşır ve hakemin komutu üzerine köpeği çağırır veya köpeğin yanına giderek komutla pozisyon alır.Yardımcının dışarı çıkıp daha önceden belirlenmiş bekleme noktasına kadar gidip beklemesini söyler,yardımcı pozisyon aldıktan sonra sahibi köpeği ile Helfer beş adım kala yaklaşır yat komutu verir ve gizlenme noktasını aramak için gizlenme noktasında bekler,buarada hakemin işareti üzerine yardımcı kaçmak için hareketlenir, köpek yat pozisyonundan hemen saldırıya geçer ve yardımcının koluğundan ısırarak kaçmasını engelemelidir.İlk bırak komutundan sonra ikinci bir saldırı doğrudan köpeğe doğru uygulanır Yardımcı(Helfer) sopası ile iki defa omuz veya sırt bölgesine vurduktan sonra saldırıyı durdurur ve sahibinin verdiği bırak komutu sonrası köpek ısırmayı bırakır ancak yine dikkati yardımcının üzerinde olmalı ve ayrılmamalıdır.Üç defa bırak komutu verme hakkı vardır. Hakemin işareti üzerine sahibi köpeğin yanına gider ve yardımcının sopasını almadan Köpek uzun atak için pozisyona götürülür. ikinci bölüm'de köpek ve sahibinden 50m uzağından sahanın ortasına doğru ilerleyen daha sonra saldıraya geçmek üzere köpek ve sahibine doğru koşar adımlarla yönelen yardımcıyı karşılamak üzere köpek serbest bırakılır. Köpek hızla yardımcıya doğru koşar ve yardımcının engelleme hareketlerine rağmen koluğu ısırarak yardımcıyı kontrol altına almalıdır,boğuşma esnasında yardımcı vurmadan baskı uygulamalıdır.Yardımcı sadırıyı kestiği anda ve sahibinin uzaktan verdiği bırak komutuyla(üç defa bırak diyebilir ilk iki komutu olduğu yerden, üçüncü komutu vermek için 5 adıma kadar yaklaşabilir) birlikte köpek ısırmayı bırakır ancak dikati yine yardımcının üzerinde olmalıdır havlayabilir zorunlu değildir.Hakemin işareti üzerine sahibi köpeğin yanına gelir ve yardımcının sopasını alarak hep birlikte hakemin yanına gelirler ,görevin tamamlandığını bildirerek sopayı teslim eder ve ayrılırlar.

Toplam 100 puan .Bu bölümde en az 80 puan almalıdır