Pazar 3 Aralık 2023

IPO (Schutzhund) Nedir ?

Öğeyi Oyla
(2 oy)

köpek eğitimi

Shutzhund Nedir? 

Hayvanlara çok uzak toplum değiliz. Her birimizin bir yakını hala köylerde kasabalarda yaşamakta ve ufak da olsa hayvancılık yapmakta… Sizden sık olmasa da gittiğiniz köylerinizde beslenen köpeklere farklı bir gözle bakmanızı isteyeceğim. Orada yaşayanların her birinin en az bizim gibi yani profesyonel köpek eğitmenleri gibi köpeklerini eğitmiş olduğunu fark edeceksiniz. Kır gezilerinde koyun sürülerinin yanından geçerken hepimizin gözü önce çobanı arar.

Biliriz ki eğer çobanı varsa köpekleri bize bir zarar vermez. Nasıl eğitmişlerdir peki?  Hiç düşündünüz mü? Hangi çoban,  köpeğini köpek eğitim okuluna yollamıştır? Bu köpekler nasıl bekçilik yapmaktadır? Nasıl oluyor da köylerimizde dolaşan bu iri çoban köpekleri hem bekçilik yapacak hem de insanlara zarar vermeyecek. Nasıl oluyor da köylerimizde bu kadar ciddi bekçi köpekleri varken çoluk çocuk bahçede rahatlıkla dolaşıyor? Belki,  çobanlarımız genetik dersi hiç almamış olsa da,  gen  nedir  hiç  bilmese de  evini koruyan, çoluk  çocuğa  zarar vermeyen, kurtlarla mücadele  eden, bir  köpeğin bu özelliklerini yavrularına  aktaracağını  bilir. Shutzhundkelime anlamı olarak koruma köpeği demektir.  1900 lü  yılların başında  Alman Çoban Köpeklerinin fiziksel ve mental gelişimini sağlamak, köpeklerin sahiplerine olan yararlılıklarını artırmak amacı ile ortaya çıkmış bir köpek eğitim sporudur.

101 5313Ne yapar shutzhund eğitimli çoban köpeği ?

Öncelikle KORUMA görevi yapar.

Koruma görevini yapması için neye ihtiyacı vardır?

Köpek eğitmenine mi? Yoksa içinden gelen o koruma içgüdüsüne mi? 

Shutzhund köpeği İTAATeder.Yabancıya saldırırken komutu ile duran çoban köpekleri gibi .

Siz hiç çobanı elınde kayış köpeğini sürüsünün yanında gezdirirken gördünüz mü?

Tasmasız ona nasıl itaat edeceğini öğretmiştir. İZ SÜRER shutzhund köpeği.

Evinin yolunu bulamayan bir çoban köpeği hiç duydunuz mu? 

Ya da kurtlarla savaştıktan sonra köyünü sürüsünü kaybetmiş bir çoban köpeği?

Diyeceksiniz bu adam çoban mı?
Evet,  çobanım alman çoban köpeği sahibi isem bende bir çobanım sizde besliyorsanız sizde çobansınız.
Neden mi bunca sosyolojik boyuta girdim.   
Sahip olduğumuz bir alman çobanına yapabileceğimiz en büyük kötülük onun sahip olduğu özellikleri körleştirmektir. Bunca yıllar bin bir emekle ile elde edilen o muhteşem kazanımlar evimizin bahçesinde iş yerimizde bağlı olarak durmakta biz ise başkalarının yaptığı resme bakar gibi ona bakmaktayız. Artık köpeklerimize sahip oldukları becerileri geri verme zamanı geldi haydi çobanlar köpeklerimizim başına

Ersel Yaman Yıldırım