Pazar 3 Aralık 2023

Alman Kurdu Gebelik Dönemi

Öğeyi Oyla
(54 oy)

alman kurdu, alman çoban köpeğiHamilelik dönemi Alman kurtlarında oldukça kolay geçmektedir. (Eğer köpeğiniz sağlıklı ise) Yurt dışında 2 yaşın altındaki köpekler çiftleştirilmemektedir.Bu köpeğin tam olarak fiziki gelişimini tamamlaması için gereklidir.

6 ayda bir adet gören Alman kurtlarında ilk kanamanın olduğu günden itibaren 12. ve 18. günler çiftleşme için uygun günlerdir. Bu dönemde dişi ve erkek köpeği bir araya getirmeniz yeterli olacaktır.
Çiftleşme tamamlandıktan sonra dişi köpeğinizin gebe olup olmadığını anlamanız ilk bir ayda çok zordur. Hamilelik belirtileri 40. günde kendini belli eder. En iyi yol anneyi 30. günde ultrasona sokmaktır. 40. günden sonra annenin karnı genişler, memeler süt dolmaya başlar. Son 10. gün memelerden süt gelmeye başlar. Annenin hareketleri iyice yavaşlar.
 
Gebelik ortalama 60 gün sürer. Genelde Alman kurtları 59. günde yavrularlar. Doğum sancıları 12 saat kadar sürer. Yavruların her biri ayrı keselerde gelişir ve keseyle birlikte dünyaya gelirle. Anne özenle keseyi yırtar, yavrusunu kurutur ve bu işlem tüm yavruların doğumuna kadar devam eder.
 
Hamilelik döneminde annenin yeri değiştirilmemeli daha zengin içerikli mamalar verilmelidir. Mama üreticileri bu dönem için özel mamalar üretmişlerdir. Bu mamalar gerek annenin iyi bir hamilelik dönemi geçirmesini gerekse kolay bir doğum yapabilmesini sağlamaktadır.
 
Anne doğumdan 18 saat önce mama yemeyi keser. Bu da süt üretiminin düşüreceği için doğum ta­mamlandıktan  sonra 1 lt ılık süt vermek anneye iyi gelir. Doğum anında annenin yanında olmak anneye güven verecektir. Doğum anında annenin yanında olmaktan korkmayın.